Fuat - KREMATORYUM EP İncelemesi

Fuat - KREMATORYUM EP İncelemesi

01.10.2019 tarihinde Türkçe rapin değerli ismi Fuat'ın yayınladığı yeni EP; Krematoryum'u dinlemişsinizdir. West Berlin Records etiketiyle yayınlanan ve 5 parçadan oluşan bu EP, baştan aşağı kalite kokuyor diyebilirim.

Fuat son zamanlarda prodüksiyon ve lirik konusunda çizgisini bozmadan yeni şeyler de deneyerek kaliteli işler çıkarmaya devam ediyordu. Krematoryum ise aynı seviyede kendi sorunlarını ve ülke ile alakalı bazı noktalara değindiği güzel bir EP olmuş. O yüzden kısmen protest bir parça diyebilirim. Instagram sayfasında paylaştığı teaser paylaşımında bu mesajı biraz sert bir dille vurgulamış. Türkiye'yi, cesetlerin yakıldığı yer olan krematoryuma benzetmek istediği aşikar. Zira EP'nin konusuyla da tamamlayıcı bir çalışma olduğu söylenebilir. 

Açılış parçası olan KAPI, drill beat üstüne konuşlandırılmış bir parça. Burada kendisine Eypio eşlik ediyor. Dj Boba Fettt ise scratch ile katkıda bulunurken prodüksiyon koltuğunda Osmancello oturuyor. Beat olarak oldukça doyurucu diyebilirim. EP içerisinde Osmancello tarafından hazırlanmış tek beat bu. Sözlerinde genel olarak göndermeler yapılmış. Eypio'yu ise sadece nakarat kısmında duyuyoruz.

Sonraki parça olan 2 MEGALODON parçasında Fuat'a, Aga B eşlik ediyor. Prodüksiyon koltuğunda bu sefer Syncopate yer alıyor. Bağdaşık olarak protest göndermeleri hissettiriyor olsa da genel olarak Fuat'ın piyasa ve isimlere göndermeleri mevcut. Aga B'de piyasa göndermeleri yapıyor kendine ayrılan kısımlarda. 

Üçüncü parçamız olan IRMAKLARI KANIMLA KUR, K"st ile beraber hazırlanmış. Beat yine Syncopate tarafından hazırlanmış. Fuat burada siyasi ufak bir gönderme de yapıyor, K"st'ten de birazını beklerdim açıkçası, çünkü protest dendiğinde aklıma gelen ilk isimlerden.

Dördüncü parçanın beat'i Voluptyk Beats tarafından hazırlanmış. Osmancello'nun beat'inden sonra ikinci sırada bu var diyebilirim. Fuat'a bu parçada PMC Berlin adlı rap grubu eşlik ediyor. PMC'nin söylediği kısım Almanca ve genel olarak popüler kültür rapçilere sallıyor diyebiliriz. Fuat ise bu tarz göndermelerin yanı sıra DJ Sivo'ya da üstü kapalı göndermelerde bulunmuş. 

Son parça ise 2 MEGALODON parçasının Pangea Beatz tarafından hazırlanmış remixi olarak yer alıyor. Ama doyurucu gelmediğini söyleyebilirim. 

Lirikal anlamda Fuat yine konuşuyor diyebiliriz, eşlik eden isimlerde de bu olmamış diyeceğim kimse olmadı. Prodüksiyon olarak da doyurucu bir EP diyebiliriz.